Expressbank 2025-ci il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Həmçinin Bankın kredit portfelində də əhəmiyyətli dəyişiklik olub. Belə ki, dövr ərzində biznes kreditlərində 20%-dən çox, ümumilikdə Bankın kredit portfelində isə 10%-ə yaxın artım müşahidə olunub. Bununla da Bankın faiz gəlirlərində 21%-ə yaxın artım qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, ötən dövr ərzində fiziki şəxslərin Expressbanka yerləşdirdiyi əmanətlərin həcmində də 29%-ə yaxın artım olub. Bu isə öz növbəsində Bankın depozit portfelinin, təxminən 19% artımına təkan verib.
Ümumilikdə isə bankın xalis faiz gəlirlərində ötən hesabat dövrü ilə müqayisədə 10%-dən çox artım olub. Bankın əməliyyat mənfəəti 19 milyon manatdan çox təşkil edir. Cari ildə Bank kreditlər üzrə 9 milyon manatdan çox məqsədli ehtiyat ayırmalarına xərc çəkmişdir ki, bu ehtiyatlar Bankın gələcək dayanıqlığının təmin edilməsi üçün artırılır.
Qeyd edək ki, “Fitch” beynəlxalq reytinq agentliyi 2025-ci ildə Expressbank ASC-ni yenidən qiymətləndirərək Bankın uzunmüddətli reytinqini “B+” səviyyəsində “Sabit” proqnozla təsdiqləyib.

Expressbank опубликовал годовую финансовую отчетность
Также существенные изменения произошли в кредитном портфеле Банка. Так, за отчетный период объем бизнес-кредитов увеличился более чем на 20%, а общий кредитный портфель Банка — почти на 10%. В результате процентные доходы Банка выросли почти на 21%.
Следует отметить, что за отчетный период объем вкладов, размещенных физическими лицами в Expressbank, увеличился почти на 29%, что, в свою очередь, способствовало росту депозитного портфеля Банка примерно на 19%.
В целом чистые процентные доходы Банка выросли более чем на 10% по сравнению с предыдущим отчетным периодом. Операционная прибыль Банка превысила 19 млн манатов. В текущем году Банк направил более 9 млн манатов на формирование целевых резервов по кредитам, что осуществляется в целях обеспечения будущей устойчивости Банка.
Отметим также, что в 2025 году международное рейтинговое агентство Fitch повторно оценило деятельность Expressbank ОАО и подтвердило долгосрочный рейтинг Банка на уровне «B+» со стабильным прогнозом.