Expressbank 2025-ci il üzrə maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Həmçinin Bankın kredit portfelində də əhəmiyyətli dəyişiklik olub. Belə ki, dövr ərzində biznes kreditlərində 20%-dən çox, ümumilikdə Bankın kredit portfelində isə 10%-ə yaxın artım müşahidə olunub. Bununla da Bankın faiz gəlirlərində 21%-ə yaxın artım qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, ötən dövr ərzində fiziki şəxslərin Expressbanka yerləşdirdiyi əmanətlərin həcmində də 29%-ə yaxın artım olub. Bu isə öz növbəsində Bankın depozit portfelinin, təxminən 19% artımına təkan verib.
Ümumilikdə isə bankın xalis faiz gəlirlərində ötən hesabat dövrü ilə müqayisədə 10%-dən çox artım olub. Bankın əməliyyat mənfəəti 19 milyon manatdan çox təşkil edir. Cari ildə Bank kreditlər üzrə 9 milyon manatdan çox məqsədli ehtiyat ayırmalarına xərc çəkmişdir ki, bu ehtiyatlar Bankın gələcək dayanıqlığının təmin edilməsi üçün artırılır.
Qeyd edək ki, “Fitch” beynəlxalq reytinq agentliyi 2025-ci ildə Expressbank ASC-ni yenidən qiymətləndirərək Bankın uzunmüddətli reytinqini “B+” səviyyəsində “Sabit” proqnozla təsdiqləyib.

Expressbank has announced its financial results for 2025.
Significant changes were also observed in the Bank’s loan portfolio. During the reporting period, business loans grew by more than 20%, while the Bank’s total loan portfolio increased by nearly 10%. As a result, the Bank’s interest income rose by almost 21%.
Additionally, the volume of deposits placed by individuals with Expressbank increased by nearly 29% over the reporting period, which in turn contributed to an approximately 19% growth in the Bank’s deposit portfolio.
Overall, the Bank’s net interest income increased by more than 10% compared to the previous reporting period. The Bank’s operating profit exceeded AZN 19 million. In the current year, the Bank allocated over AZN 9 million for targeted loan loss provisions, aimed at strengthening the Bank’s long-term financial stability.
It is also worth noting that in 2025, the international rating agency Fitch reassessed Expressbank OJSC and reaffirmed the Bank’s long-term rating at “B+” with a Stable outlook.