"Expressbank"ın sponsorluğu ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin, “Bilişim Vadisi”nin və “SAHA Robotics” şirkətinin birgə ərsəyə gətirdiyi “RoboCode III” robotik kodlama düşərgəsi yekunlaşıb.
Bağlanış tədbirində “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov, “Bilişim Vadisi”nin baş icraçı direktorunun müavini Tuba Öztepe və Expressbankın Reklam və Marketinq şöbəsinin rəhbəri Ayşən Həsənova çıxış ediblər.
Ayşən Həsənova öz çıxışında Expressbankın gənclərin maariflənməsinə və texnoloji yeniliklərdə onların aktiv iştirakına verdiyi önəmi vurğulayıb. Həmçinin, Bankın bu istiqamətdəki layihələri dəstəkləməkdən və Azərbaycan gəncliyinin inkişafına töhfə verməkdən məmnunluğunu dilə gətirib. O, robototexnika və kodlama kimi gələcəyin sahələrinə qoyulan investisiyanın ölkənin rəqəmsal ekosisteminin güclənməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirin açılış nitqindən sonra düşərgə müddətində formalaşan və final mərhələsinə keçən 5 komandanın hazırladığı prototiplər münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Nəticələrə əsasən 1-ci yerə “Qızılbaş”, 2-ci yerə “Soilmate" komandası, 3-cü yerə isə “Spark Mind” komandası layiq görülüb.
Qaliblər “SAHA Robotics” və “Bilişim Vadisi”ndən bir sıra imtiyazlar əldə edib, həmçinin Expressbank tərəfindən hədiyyələrlə təltif olunublar. Bundan əlavə, layihəsini tam şəkildə inkişaf etdirərək tamamlayan qalib komanda “Take Off İstanbul” startap sammitində iştirak imkanı əldə edəcək.
Qeyd edək ki, bir ay davam edən düşərgəyə ümumilikdə 150-dən çox müraciət daxil olub və kriteriyalara əsasən seçilmiş 105 iştirakçıya onlayn və fiziki formatda təlimlər keçirilib. Təlim proqramına “ROS 2-in əsasları”, “SLAM alqoritmləri”, “ROS 2 alətləri və Gazebo-da fərdi mühitin yaradılması” kimi texnoloji mövzularla yanaşı, sahibkarlıq və komanda quruculuğu istiqamətində təlimlər də daxil olub.

При спонсорской поддержке Expressbank завершился 3-й лагерь «RoboCode» от «ASAN xidmət». İngiliscə:
При спонсорской поддержке Expressbank завершился третий робототехнический лагерь по программированию «RoboCode III», реализованный совместно Центром инноваций Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики («ASAN xidmət»), «Bilişim Vadisi» и компанией «SAHA Robotics».
На церемонии закрытия выступили директор Центра инноваций Вюсал Рустамов, заместитель генерального директора «Bilişim Vadisi» Туба Озтепе и руководитель отдела рекламы и маркетинга Expressbank Айшен Гасанова.
В своем выступлении Айшен Гасанова подчеркнула важность, которую Expressbank придает просвещению молодежи и их активному участию в технологических инновациях. Она также отметила, что банк с удовольствием поддерживает подобные инициативы и вносит вклад в развитие молодежи Азербайджана. Было подчеркнуто, что инвестиции в такие сферы будущего, как робототехника и программирование, играют важную роль в укреплении цифровой экосистемы страны.
После вступительной части мероприятия жюри оценило прототипы 5 команд, вышедших в финал по итогам лагеря.
По результатам конкурса 1-е место заняла команда «Qızılbaş», 2-е место — команда «Soilmate», 3-е место — команда «Spark Mind».
Победители получили ряд привилегий от «SAHA Robotics» и «Bilişim Vadisi», а также были награждены подарками от Expressbank. Кроме того, команда-победитель, полностью доработавшая свой проект, получит возможность принять участие в стартап-саммите «Take Off İstanbul».
Отметим, что за месяц в лагерь поступило более 150 заявок, из которых по установленным критериям были отобраны 105 участников. Для них были проведены онлайн и офлайн тренинги. В программу вошли такие технологические темы, как «Основы ROS 2», «Алгоритмы SLAM», «Инструменты ROS 2 и создание индивидуальной среды в Gazebo», а также тренинги по предпринимательству и командообразованию.