“Fitch Ratings” Expressbankın göstəricilərini "Sabit" proqnozla təsdiqlədi
18 sentyabr 2025-ci il tarixində beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings” "Expressbank" ASC -nin uzunmüddətli reytinqini “B+” səviyyəsində “Sabit” proqnozla təsdiqləyib. Reytingi şərtləndirən əsas amillərə Expressbankın sağlam maliyyə göstəriciləri, aktivlərinin keyfiyyəti və yüksək kapitalı, eləcə də, Bankın məhdud qiymət təsiri və cəlbetmə xərclərinin yüksək olması təsir göstərir.
Hesabatda Expressbankın 23% kimi yüksək kapital adekvatlığının olması, 2025-2026-cı illərdə normal ssenaridə 20%-in üzərində qalması gözlənildiyi bildirilir. Kredit portfelində problemli kreditlərin payı isə cəmi 1.2% təşkil edir.
“Fitch” həmçinin vurğulayır ki, Bankın kredit portfelində milli valyutanın üstünlük təşkil etməsi dollarlaşma risklərini minimuma endirir.
“Fitch” Reytinq Agentliyi, həmçinin Bankın reytinqinə müsbət və mənfi təsir edəcək amilləri göstərib. Aktivlərin keyfiyyəti və yüksək kapitallaşma ilə birgə davamlı yüksək mənfəətlilik əldə olunduğu halda Bankın reytinqinin yüksəlməsi ehtimalı göstərilir.
Onu da qeyd edək ki, Bankın kredit fəaliyyəti beynəlxalq risk idarəetmə standartlarına uyğun şəkildə aparılır. Təminatsız kreditlər müştərilərin ehtiyaclarına uyğun olaraq diqqətlə qiymətləndirilir və risklər tam nəzarətdə saxlanılır.
Həmçinin Bankın depozit siyasəti müştərilərin maraqlarını prioritet tutaraq depozit məhsullarının rəqabətqabiliyyətli şərtlərlə təklif olunmasını və bazar tendensiyalarına uyğun şəkildə daim yenilənməsini nəzərdə tutur.
Expressbank fəaliyyətində şəffaflıq və müştəri etimadını prioritet götürərək gələcək illərdə də dayanıqlı inkişaf xəttini davam etdirməyi hədəfləyir. Həmçinin Bankın sabit biznes modeli, sağlam risk idarəetməsi və güclü kapital bazası onun maliyyə dayanıqlığını qorumaqda əsas rol oynayır.

On September 18, 2025, the international rating agency Fitch Ratings affirmed the long-term rating of Expressbank OJSC at “B+” with a “Stable” outlook.
The main factors influencing the rating include Expressbank’s solid financial indicators, asset quality and high capital levels, as well as limited pricing power and high funding costs.
According to the report, Expressbank’s capital adequacy ratio stands at 23% and is expected to remain above 20% under the baseline scenario in 2025–2026. The share of non-performing loans in the credit portfolio amounts to only 1.2%.
Fitch also highlighted that the dominance of the national currency in the loan portfolio minimizes dollarization risks.
The agency outlined factors that could have both positive and negative effects on the Bank’s rating. If sustainable profitability is maintained alongside high asset quality and capitalization, an upgrade of the Bank’s rating is possible.
It is also noted that the Bank’s lending activities are carried out in line with international risk management standards. Unsecured loans are carefully assessed based on customers’ needs, and risks are fully monitored.
The Bank’s deposit policy prioritizes clients’ interests, ensuring that deposit products are offered under competitive terms and are regularly updated in line with market trends.
With transparency and customer trust as priorities, Expressbank aims to continue its sustainable growth path in the coming years. Its stable business model, prudent risk management, and strong capital base play a crucial role in maintaining financial resilience.
Expressbank OJSC operates under license No. 119 issued on December 30, 1992, by the Central Bank of Azerbaijan. Address: 134C Y.V. Chemenzeminli Street, Baku.