“Fitch Ratings” Expressbankın göstəricilərini "Sabit" proqnozla təsdiqlədi
18 sentyabr 2025-ci il tarixində beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings” "Expressbank" ASC -nin uzunmüddətli reytinqini “B+” səviyyəsində “Sabit” proqnozla təsdiqləyib. Reytingi şərtləndirən əsas amillərə Expressbankın sağlam maliyyə göstəriciləri, aktivlərinin keyfiyyəti və yüksək kapitalı, eləcə də, Bankın məhdud qiymət təsiri və cəlbetmə xərclərinin yüksək olması təsir göstərir.
Hesabatda Expressbankın 23% kimi yüksək kapital adekvatlığının olması, 2025-2026-cı illərdə normal ssenaridə 20%-in üzərində qalması gözlənildiyi bildirilir. Kredit portfelində problemli kreditlərin payı isə cəmi 1.2% təşkil edir.
“Fitch” həmçinin vurğulayır ki, Bankın kredit portfelində milli valyutanın üstünlük təşkil etməsi dollarlaşma risklərini minimuma endirir.
“Fitch” Reytinq Agentliyi, həmçinin Bankın reytinqinə müsbət və mənfi təsir edəcək amilləri göstərib. Aktivlərin keyfiyyəti və yüksək kapitallaşma ilə birgə davamlı yüksək mənfəətlilik əldə olunduğu halda Bankın reytinqinin yüksəlməsi ehtimalı göstərilir.
Onu da qeyd edək ki, Bankın kredit fəaliyyəti beynəlxalq risk idarəetmə standartlarına uyğun şəkildə aparılır. Təminatsız kreditlər müştərilərin ehtiyaclarına uyğun olaraq diqqətlə qiymətləndirilir və risklər tam nəzarətdə saxlanılır.
Həmçinin Bankın depozit siyasəti müştərilərin maraqlarını prioritet tutaraq depozit məhsullarının rəqabətqabiliyyətli şərtlərlə təklif olunmasını və bazar tendensiyalarına uyğun şəkildə daim yenilənməsini nəzərdə tutur.
Expressbank fəaliyyətində şəffaflıq və müştəri etimadını prioritet götürərək gələcək illərdə də dayanıqlı inkişaf xəttini davam etdirməyi hədəfləyir. Həmçinin Bankın sabit biznes modeli, sağlam risk idarəetməsi və güclü kapital bazası onun maliyyə dayanıqlığını qorumaqda əsas rol oynayır.

18 сентября 2025 года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг «Expressbank» ОАО на уровне «B+» со «Стабильным» прогнозом.
Основными факторами, определяющими рейтинг, стали устойчивые финансовые показатели Expressbank, качество активов и высокий уровень капитала, а также ограниченное ценовое влияние и высокие издержки по привлечению средств.
В отчёте отмечается, что уровень достаточности капитала Expressbank составляет 23% и в базовом сценарии в 2025–2026 годах, как ожидается, сохранится выше 20%. Доля проблемных кредитов в кредитном портфеле составляет всего 1,2%.
Fitch также подчеркнуло, что преобладание национальной валюты в кредитном портфеле минимизирует риски долларизации.
Агентство указало факторы, которые могут оказать как позитивное, так и негативное влияние на рейтинг Банка. При сохранении высокого качества активов, достаточной капитализации и устойчивой прибыльности возможен пересмотр рейтинга в сторону повышения.
Следует отметить, что кредитная деятельность Банка осуществляется в соответствии с международными стандартами управления рисками. Необеспеченные кредиты тщательно оцениваются с учётом потребностей клиентов и находятся под полным контролем рисков.
Депозитная политика Банка строится на приоритете интересов клиентов, предусматривает предложение депозитных продуктов на конкурентных условиях и их постоянное обновление в соответствии с рыночными тенденциями.
Ориентируясь на прозрачность и доверие клиентов, Expressbank намерен и в дальнейшем придерживаться стратегии устойчивого развития. Стабильная бизнес-модель, эффективное управление рисками и прочная капитальная база играют ключевую роль в поддержании финансовой устойчивости Банка.
«Expressbank» ОАО осуществляет деятельность на основании лицензии №119, выданной 30 декабря 1992 года Центральным банком Азербайджана. Адрес: г. Баку, ул. Я.В. Чеменземинли, 134C.