Expressbank olaraq 2025-ci ilin ll rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqladıq. Bankın bu dövr ərzində əldə etdiyi göstəricilər onun maliyyə dayanıqlığı, müştəri etimadı və bazarda artan aktivliyi ilə bağlı müsbət nəticələri əks etdirir.
Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə Bankın kreditlər üzrə faiz gəlirləri 28%-lik artımla 38 milyon manata yaxınlaşıb. Bu nəticə, ilk növbədə, Bankın kredit məhsullarına olan yüksək tələbin və genişlənən müştəri bazasının göstəricisidir. Xüsusilə biznes kreditləri və daşınmaz əmlak kreditləri üzrə müşahidə olunan artım bu tendensiyanı gücləndirib. Ümumilikdə isə Bankın faiz gəlirləri ötən dövrlə müqayisədə 23% -dən çox artım göstərərək 39 milyon manatı ötüb.
Ötən ilin sonu ilə müqayisədə fiziki şəxslərin depozit portfeli də artım göstərərək 237 milyon manatı ötüb. Bu da əvvəlki dövrlə müqayisədə 35 milyon manata yaxın, təxminən 17% -dən çox artım deməkdir. Bu artım Expressbankın müştəri etimadını qazanmaqda və qorumaqda nə qədər uğurlu olduğunun bariz göstəricisidir.
Cari ilin ilk 6 ayı üzrə Bankın əməliyyat mənfəəti 10 milyon 585 min AZN, məqsədli ehtiyatlar və vergi xərcləri çıxıldıqdan sonra xalis mənfəət 4 milyon 298 min AZN təşkil edir.
Expressbank 2025-ci ilin ikinci rübündə nümayiş etdirdiyi bu nəticələrlə bank sektorunda müsbət dinamika nümayiş etdirən dayanıqlı maliyyə qurumlarından biri kimi çıxış etməyə davam edir. Məlumat üçün bildirək ki, beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings” 2024-cü ilin oktyabr ayında Expressbankın uzunmüddətli emitent defolt reytinqini “B” səviyyəsindən “B+” səviyyəsinə yüksəldib və proqnozunu “sabit” olaraq müəyyən edib. Bankın audit hesabatını böyük dördlüyə daxil olan KMPG audit şirkəti aparır.

The results achieved during this period reflect the Bank’s financial stability, increasing customer trust, and growing activity in the market.
Compared to the same period of the previous year, the Bank’s interest income from loans increased by 28%, reaching nearly AZN 38 million. This growth is mainly driven by strong demand for loan products and the expanding customer base. Notably, the increase in business loans and real estate loans has further strengthened this trend. Overall, the Bank’s total interest income exceeded AZN 39 million — an increase of more than 23% year-on-year.
Compared to the end of the previous year, the deposit portfolio of individuals also saw growth, exceeding AZN 237 million — an increase of nearly AZN 35 million or more than 17%. This is a clear indicator of Expressbank’s success in gaining and maintaining customer trust.
For the first six months of 2025, the Bank’s operating profit amounted to AZN 10.585 million, and net profit — after provisions and tax expenses — totaled AZN 4.298 million.
With these results, Expressbank continues to be one of the financially stable institutions in the banking sector, demonstrating positive dynamics.
For your information, in October 2024, international rating agency Fitch Ratings upgraded Expressbank’s Long-Term Issuer Default Rating from “B” to “B+” with a Stable outlook.