Expressbank olaraq 2025-ci ilin ll rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqladıq. Bankın bu dövr ərzində əldə etdiyi göstəricilər onun maliyyə dayanıqlığı, müştəri etimadı və bazarda artan aktivliyi ilə bağlı müsbət nəticələri əks etdirir.
Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə Bankın kreditlər üzrə faiz gəlirləri 28%-lik artımla 38 milyon manata yaxınlaşıb. Bu nəticə, ilk növbədə, Bankın kredit məhsullarına olan yüksək tələbin və genişlənən müştəri bazasının göstəricisidir. Xüsusilə biznes kreditləri və daşınmaz əmlak kreditləri üzrə müşahidə olunan artım bu tendensiyanı gücləndirib. Ümumilikdə isə Bankın faiz gəlirləri ötən dövrlə müqayisədə 23% -dən çox artım göstərərək 39 milyon manatı ötüb.
Ötən ilin sonu ilə müqayisədə fiziki şəxslərin depozit portfeli də artım göstərərək 237 milyon manatı ötüb. Bu da əvvəlki dövrlə müqayisədə 35 milyon manata yaxın, təxminən 17% -dən çox artım deməkdir. Bu artım Expressbankın müştəri etimadını qazanmaqda və qorumaqda nə qədər uğurlu olduğunun bariz göstəricisidir.
Cari ilin ilk 6 ayı üzrə Bankın əməliyyat mənfəəti 10 milyon 585 min AZN, məqsədli ehtiyatlar və vergi xərcləri çıxıldıqdan sonra xalis mənfəət 4 milyon 298 min AZN təşkil edir.
Expressbank 2025-ci ilin ikinci rübündə nümayiş etdirdiyi bu nəticələrlə bank sektorunda müsbət dinamika nümayiş etdirən dayanıqlı maliyyə qurumlarından biri kimi çıxış etməyə davam edir. Məlumat üçün bildirək ki, beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings” 2024-cü ilin oktyabr ayında Expressbankın uzunmüddətli emitent defolt reytinqini “B” səviyyəsindən “B+” səviyyəsinə yüksəldib və proqnozunu “sabit” olaraq müəyyən edib. Bankın audit hesabatını böyük dördlüyə daxil olan KMPG audit şirkəti aparır.

Показатели, достигнутые Банком за этот период, отражают его финансовую устойчивость, растущее доверие клиентов и активность на рынке.
Так, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, процентные доходы Банка по кредитам выросли на 28% и приблизились к 38 млн манатов. Этот результат в первую очередь свидетельствует о высоком спросе на кредитные продукты и расширяющейся клиентской базе. Особенно заметен рост в сегментах бизнес-кредитов и кредитов на недвижимость. В целом, процентные доходы Банка выросли более чем на 23%, превысив 39 млн манатов.
Депозитный портфель физических лиц также показал рост по сравнению с концом прошлого года, превысив 237 млн манатов. Это означает рост почти на 35 млн манатов, или более чем на 17%. Такой рост является ярким показателем доверия клиентов к Expressbank.
За первые 6 месяцев текущего года операционная прибыль Банка составила 10 млн 585 тыс. манатов, а чистая прибыль после вычета целевых резервов и налогов — 4 млн 298 тыс. манатов.
Благодаря этим результатам Expressbank продолжает оставаться одним из стабильных финансовых учреждений банковского сектора, демонстрирующим положительную динамику.
Напоминаем, что в октябре 2024 года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Expressbank с уровня "B" до "B+", установив прогноз как "стабильный".