Bu bahar təsərrüfatın üçün böyük planlarını həyata keçirmək və işini böyütmək üçün Expressbankdan sərfəli təklif var!
Belə ki, əkinçilik təsərrüfatı (kənd təsərrüfatı texnikası, texnoloji avadanlıq, suvarma sistemləri dəsti alışı və s. üçün) ilə bağlı sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslər Expressbankdan aqro krediti illik 7%-dən başlayan faiz dərəcəsilə 200 000 manatadək 36 ayadək müddətdə əldə edə bilərlər.
Həmçinin, sahibkarların maliyyə yükünü azaltmağa dəstək məqsədilə bu təklif çərçivəsində 12 ayadək güzəşt müddəti nəzərdə tutulur. Qeyd edilən müddət ərzində sahibkar əsas məbləğ üzrə ödəniş etmək öhdəliyindən azad olmaqla yalnız faiz borclarını ödəmək üstünlüyü əldə edir. Bununla da, sahibkarlar bizneslərini inkişaf etdirmək üçün vəsaiti daha rahat idarə edə və maliyyə axınlarını daha səmərəli planlaşdıra bilirlər.

An opportunity for those who want to grow their farm!
This spring, Expressbank has a great offer to help you bring your farm’s big plans to life and grow your business!
Entrepreneurs engaged in agricultural activities — including the purchase of agricultural machinery, technological equipment, irrigation systems, and more — can obtain an Agro Loan from Expressbank with interest rates starting from 7% per annum, up to AZN 200,000, for a period of up to 36 months. The loan is available for both individual entrepreneurs and legal entities.
In addition, to help reduce the financial burden on entrepreneurs, the offer includes a grace period of up to 12 months. During this period, borrowers are exempt from paying the principal amount and only pay interest, allowing them to manage their funds more comfortably and plan their cash flow more efficiently while developing their business.
APR (Effective Interest Rate): min. 7.44% – max. 27.50%
For more information about the Agro Loan and to apply, submit your request now!
“Expressbank” OJSC operates under License No. 119, issued by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan on December 30, 1992.